Vzdialenosť: 15 kilometrov
Obtiažnosť: ľahká
Hodnotenie (plný počet 5): 3,5
Pokiaľ rád skĺbiš beh s prehliadkou najkrajších častí mesta, beh Frankfurtom je niečo, čo by si si nemal nechať ujsť. Ja som svojich 15 kilometrov začal za Starou operou (Alte Oper), niekdajšou hlavnou operou v meste. Tú inaugurovali v roku 1880 ale bomby druhej svetovej vojny ju zničili. Prestavaná bola v 70. rokoch 20. storočia a znova otvorená v roku 1981. Frankfurtom prechádza tzv. Zelený okruh (Frankfurter Grüngürtel), čo je tiahnuca sa zeleň na celkovej rozlohe 8 hektárov, prechádzajúca v meste priamo cez jeho stred. Otvorili ho v roku 1991 ako vôbec jeden z prvých systematických mestských zelených okruhov na svete. Napojíš sa naňho napríklad za operou, ako som to urobil ja, a potom už len rovno za nosom. Hneď o niekoľko sto metrov dorazíš k veži Eschenheimer Turm, niekdajšej mestskej bráne stredovekého mestského opevnenia. Postavená v 15. storočí, dnes je brána najstaršia v pôvodnom stave zachovaná pamiatka starého mesta bez zásahov (prestavby, zničenie vojnou atď). Navyše, pokiaľ ste milovníci kebabu, na križovatke sa nachádza prevádzka, ktorá ho robí naozaj skvostne, mal som tu česť deň predtým.
Od veže pokračujem ďalej po “okruhu” a dorazím k Záhrade nebeského pokoja (Garten des himmlischen Friedens). Jedná sa o malý park s čínskou záhradou, ktorý mesto postavilo v roku 1985 na mieste niekdajšieho Bethmannparku. V tom už pred 200 rokmi pestovala rovnomenná rodina východoázijské rastliny a kvetiny. Tiché a užitočné miesto zašité pred ruchom veľkomesta. Po zhruba 3 kilometroch sa dostávam k jednému z frankfurtských mostov, Flosserbrücke. Je to jediný na pylónoch stojací most vo frankfurtskom centre. Prvý most na tomto mieste postavili v roku 1964, dnešnú podobu dostal v rokoch 1984 až 1986.
Zbehnem z mosta a po promenáde sa vydávam smerom von z mesta, chcem sa totiž odfotiť s Európskou centrálnou bankou na druhej strane. Banka je hlavná inštitúcia pre európsku menu Euro a jedna z najdôležitejších centrálnych bank na svete vôbec. Po dvoch kilometroch sa otočím a bežím naspäť do mesta, promenádou pod tzv. Múzejným brehom – nad promenádou sa totiž nachádza 15 frankfurtských múzeí, ktoré uspokoja chute každého návštevníka. Po niekoľkých kilometroch behu promenádou prebehnem na druhú stranu cez Most mieru (Friedensbrücke), postaveného v rokoch 1950-1951 na mieste niekdajšieho Wilhelmovho mosta (Wilhelmsbrücke). Vraciam sa promenádou späť k centru mesta, i napriek zvýšenému počtu turistov sa rozhodnem vbehnúť do starého mesta. Pár metrov od rieky nájdeš námestie Rímska hora (Römerberg) s radnicou, ktorej sa hovorí Ríman (Römer). Ako radnica slúži od 15. storočia. Od stredoveku je práve toto miesto skutočné centrum mesta, konajú sa tu rôzne udalosti, od historických korunovácií, cez vianočné trhy a. i. Pokračujem ďalej k Dómu sv. Bartolomeja (Kaiserdom St. Bartholomäus), symbolu národnej jednoty najmä v 19. storočí. Dnešný dóm je už štvrtou cirkevnou stavbou na rovnakom mieste počas histórie mesta. Od dómu bežím na obrovské námestie Hauptwache a odtiaľ pokračujem obchodnou ulicou Zeil. Prebeh touto ulicou znamená predierať sa hromadou ľudí, má to však svoje čaro. Ak pobežíš stále rovno po tejto ulici, čoskoro narazíš opäť na zelený okruh. Napojil som sa naňho pri záhrade nebeského pokoja a v pokoji dobehol späť k Starej opera.
Uvedených 15 kilometrov sa dá samozrejme skrátiť (alebo aj predĺžiť), niektoré miesta však stoja za povšimnutie. Dovidenia Frankfurt, určite sa čoskoro vrátim (každý rok sa tu totiž jeden z najvychytenejších nemeckých Ironman závodov).