Moje cestovanie a behanie je v tejto chvíli plne financované mojou osobou. Nemám sponzorov, nestojí za mnou žiadna komerčná značka, nikto nedotuje moje príspevky na charitu. V spojení som iba s niekoľkými značkami/partnermi, ktorých poznám osobne, ktorým verím a o ktorých som presvedčený, že vedia svetu ponúknuť niečo unikátne. Jednou z takýchto značiek je aj spoločnosť SportMind z Ostravy, ktorá vlastní know-how na psychologickú metódu CA a na moje cestovanie mi poskytla možnosť merania prostredníctvom rovnomennej aplikácie.
SportMind a CA metódu som predstavoval už tu. Je dôležité hneď na úvod ešte raz zopakovať, že metóda CA sa používa v rôznych oblastiach života, ako napr. šport, pracovné prostredie alebo marketing. SportMind je unikátny produkt zameraný na svet športu a už dnes používaný mnohými profesionálmi ako u nás doma, tak aj v zahraničí. Ľudia sa ma často pýtajú, ako celé meranie vlastne funguje a aký výsledok a výstup mi aplikácia poskytuje, veď na cestách pravdepodobne nemám čas na zložité testovanie a konzultovanie s odborníkmi. V tomto blogu by som ti teda rád názorne ukázal, ako SportMind funguje v praxi.
Ako ma SportMind “zmeria”
Behať v každom kúte sveta je náročne nielen časovo a finančne, ale aj fyzicky a energeticky. SportMind používam najmä v čase zvýšenej záťaže (dlhé behy, napr. polmaratón, maratón), skrátka aby som vedel, čo od svojho tela aktuálne očakávať. Výstup následne tiež korelujem a analyzujem s dátami, ktoré mi poskytujú športové hodinky Garmin.
SportMind v tejto chvíli poskytuje dva druhy merania:
Hĺbková analýza je komplexnejšia a jej výstup ti poskytne pohľad na seba z dlhodobého uhlu, nemení sa toľko v krátkom čase. Odporúča sa opakovať v dlhšom časovom horizonte, napr. v rozpätí niekoľkých mesiacov. Hĺbkovú analýzu som absolvoval pred spustením projektu a aby som videl svoj rozvoj a prípadné rozdiely, zopakujem ju znova na konci. Hĺbková analýza ti poskytne množstvo údajov, v ktorých sa možno ako začiatočník, ktorý metódu CA nikdy predtým nepoužíval, stratíš, preto odporúčam výsledky konzultovať s certifikovaným coachom. Coach ti vie následne pripraviť stručný výstup, ktorý ti pomôže sa na úvod zorientovať. Takýto výstup môže tebe a tvojmu športovému trénerovi napríklad povedať, ako si stojíš s dodržiavaním pravidiel pri športe, aká je miera tvojej ambicióznosti (ako veľmi si pôjdeš za svojim cieľom, čo preto všetko spravíš), či jednáš na základe dostatočnej informovanosti alebo skôr spontánne, či sa budeš za svoju pravdu “biť” alebo si otvorený iným podnetom a názorom, ako veľmi si vytrvalý pri napredovaní za svojim cieľom, či vieš strhnúť k sebe svojich spoluhráčov atď. Všetko dôležité informácie pre tvoj športový život, pokiaľ sa športu venuješ na trochu vyššej úrovni a chceš sa posúvať výkonnostne dopredu – dnes už je totiž dobre zdokumentované, ako je tvoja psychika dôležitá pri športovom výkone. Coach ti navyše odporučí, na čom určite zapracovať pokiaľ chceš podať lepší výkon (napr. že sa musíš učiť väčšej sebareflexii, že potrebuješ tréningové aktivity rozdeliť na rôznorodé, pretože ťa ubíja rutina, že nesmieš zabúdať starať sa “sám o seba”, robiť popri tvrdom tréningu aj príjemne veci, ktoré ťa napĺňajú pocitom šťastia, čo sú tvoje motivátory, ktorých sa máš držať, čo sú naopak tvoje stresory, ktorým sa máš vyhýbať atď.).
Stav aktuálnej psychickej energie atléta je naopak výstup kratší a viacej sústredený na daný okamih. Budeme sa mu venovať v ďalšom článku.
Samotné meranie CA metódou prebieha online a pomocou špeciálnej aplikácie. Počas testovania sa športovcovi na obrazovke tabletu zobrazujú špecifické frázy, ktorým musí priradiť tri z ôsmich prezentovaných farieb, na základe svojho aktuálneho vnútorného pocitu k danej konkrétnej fráze. Ešte predtým na začiatku testu športovec pocitovo všetky farby zhodnotí, od najpríjemnejšiu po najmenej príjemnú. Toto zopakuje na záver a výsledkom je konkrétny výstup.
Názorna ukážka:
Na úvod ohodnotíš farby od najpríjemnejšiu po najmenej príjemnú:
V ďalšom kroku nasleduje samotný test, kedy sa ti na obrazovke striedajú pojmy, ty si každý pojem prečítaš nahlas, zopakuješ potichu a následne mu intuitívne priradíš tri farby z ôsmich:
V záverečnom kroku zopakuješ hodnotenie z kroku 1, nemusíš pritom voliť to isté poradie, tvoje prvé hodnotenie nie je v tomto kroku dôležité:
Výsledkom je výstup, ktorého komplexita je závislá na type testu, ktorý si robil (buď hĺbková analýza alebo aktuálna psychická energia).
V ďalšom blogu sa nabudúce pozrieme na môj konkrétny výstup z merania aktuálneho stavu psychickej energie.
Nejdem sa záverom púšťať do diskusie o tom, či je daná metodológia správna, hodnoverná a ako si stojí v porovnaní s ostatnými typmi diagnostiky (napr. osobnostné dotazníky). Túto diskusiu prenechám kompetentným. Ja sám CA metódu používam vo svojom živote (súkromnom a pracovnom) už takmer celú dekádu a osobne verím princípu, na ktorom je založená: a síce, že farby človek vníma hlbšie a silnejšie ako len obyčajné slová, ktorými ťa zmerajú napr. vo forme dotazníku. Za metódou stoja desaťročia výskumu a trendová vzorka populácie, ktorá sa dnes pohybuje v státisícoch obyvateľov. Isté je, že prostredníctvom SportMindu môžem na cestách merať svoju mentálnu pripravenosť viazanú na môj športový výkon a tento podľa výsledkov prispôsobovať a ohýbať tak, aby som ho dosiahol čo najlepší a zároveň neriskoval zranenia. Mám takto k dispozícii ďalší nástroj na to, ako počúvať hlas svojho tela.
Nabudúce: konkrétny výstup merania aktuálneho stavu psychickej energie.