Ubehlo niekoľko týždňov od momentu, kedy som s Andrejkou sedel v amsterdamskom bistre a premýšľal, aký projekt zvoliť v Mjanmarsku. Andrejka ma nasmerovala na poprednú slovenskú odborníčku na túto krajinu, Kristínu z Amnesty International, ktorá v Mjanmarsku žila, študovala a pomáhala. Cez ňu som sa dostal na lokálnu skupinu Share Mercy a rozhodol som sa zbierať kilometre práve pre túto komunitnú neziskovku. Behať v krajine, o ktorej mi každý tvrdil, že behať tam nebude možné, byť v spojení s lokálnou skupinou a vnímať tak veci pod povrchom a inak, ako sú servírované bežnému turistovi – úžasné a fascinujúce.
Príbeh Share Mercy sa začal písať v roku 2010 ako reakcia na cyklón Nargis, najväčšiu prírodnú katastrofu v dochovanej histórii Mjanmarska. Share Mercy je nezisková, apolitická a nereligiózna organizácia schválená obdobou nášho Ministerstvom vnútra (“Home Affairs”), sídliaca v niekdajšom hlavnom meste Yangon. Za zrodom organizácie stojí dvojica aktivistov Wayan Tin Maung Win a Ni Ni Than. Dnes počíta organizácia celkovo štyroch stabilných pracovníkov, v minulosti sa tu tiež vystriedalo niekoľko medzinárodných študentov a stážistov (Slovensko, Francúzsko, Taiwan a.i.).
Poslaním Share Mercy je práca v lokálnych komunitách, teda byť bližšie k tým, ktorí pomoc potrebujú najviac. V posledných rokoch Share Mercy pracovala na viac než 15 komunitných projektoch, z ktorých za zmienku stojí napríklad:
a.i.
Kritická situácia dneška
Po celkovom zhoršení postavenia komunitných charitatívnych skupín, spôsobeným najmä vládnou korupciou, klientelizmom a odkláňaním medzinárodných grantov výhradne pre inštitúcie napojené na vládu, visí dnes komunitný život skupiny Share Mercy doslova na vlásku. Vďaka rakúskej Pomoci katolíckej mládeže (Dreikönigsaktion) realizuje Share Mercy aktuálne jeden hlavný projekt s názvom Občianska a religiózna aliancia pre náboženskú toleranciu a vzdelávanie a podporu Vlády Zákona (“Civic and Religion’s Alliance for Interfaith Peace and Rule of Law* Education and Promotion”).
*Pozn. – pojem “Rule of Law” je špecifický pojem očisty skorumpovaného systému, ktorý do terminológie verejného a politického života zaviedla pri nástupe k moci Aung San Suu Kyi. Vravela, že každá zložka spoločnosti musí začať rešpektovať nadradené postavenie zákona, tzv. Rule of Law.
Projekt vznikol pred pár rokmi ako reakcia na konflikt, ktorý pozná západ pod názvom rohinský konflikt. Byť svedkami systematického vyvražďovania (medzičasom globálne spoločenstvo začalo používať termín genocída) a vyháňania moslimskej rohinskej menšiny z krajiny, ľudia zo Share Mercy cítili silnú potrebu jednotlivé etnické skupiny začať zbližovať – cieľom projektu je teda zbližovanie dominantných Budhistov s ostatnými menšinami a ich vierami, najmä s moslimami a kresťanmi.
V prvej fáze projektu Share Mercy pracovala s komunitnými organizáciami, ktoré vyškolila na prácu v teréne. V nasledujúcej fáze začali predstavitelia týchto komunitných organizácií šíriť svoje poslanie medzi najjednoduchšími obyvateľmi na ulici – učiť k láske namiesto nenávisti, k sympatii a tolerancii, ale aj k základnej politickej gramotnosti a všeobecnému prehľadu. Share Mercy pôsobí dnes ako garant a most medzi komunitnými organizáciami, tieto vedie a podporuje, ale vyráža tiež do terénu a podľa potreby tieto naďalej trénuje.
Súčasťou hlavného projektu sú aj dve ďalšie aktivity, právna podpora farmárov pri konfiškácii pôdy a podpora detí z detského sirotinca Immanuel Shelter Children Home.
Z dôvodu rôznej výstavby (napr. čínskeho ropovodu, ktorý mnohí zahraniční pozorovatelia považujú za skutočný dôvod vypuknutia rohinského konfliktu) dochádza v krajine často k nezákonnej konfiškácii pôdy zo strany štátu. Postihnutými sú často farmári bez základného vzdelania, ktorí zo strachu za svoje práva nebojujú. Share Mercy im poskytuje právnu pomoc a pomáha pri prípadných súdnych procesoch. Za niekoľko rokov pôsobenia sa organizácia môže pochváliť úspechom vo viac než 100 procesoch, ktoré napokon viedli k navráteniu pôdy alebo spravodlivému finančnému vyrovnaniu zo strany štátu.
Druhým komunitným mini-projektom je podpora detí v detskom domove Immanuel Shelter Children Home v okrajovej časti Yangonu, Shwepyitha. Jedná sa o približne 50 detí, z ktorých väčšina nemá ani jedného rodiča a svojich súrodencov rozhádzaných po iných domovoch už nikdy neuvidí. Share Mercy sa deti snaží edukovať v základných oblastiach občianskeho života. Viac o aktivitách v detskom domove čítaj tu.
Ako môžeš pomôcť aj TY
Peniaze od rakúskej Pomoci katolíckej mládeže vystačia ledva na pokrytie základných potrieb hlavného projektu, nepokrývajú však ďalšie náklady Share Mercy, ako napr. prenájom kancelárie, (už aj tak nízke) výplaty pracovníkov, ďalšie mini-projekty (náklady na súdne procesy, cestovné, potrava pre deti zo sirotinca atď.). Môžeš si tak vybrať, či necháš Share Mercy rozhodnúť, na čo tvoje peniaze použije, alebo sa sám rozhodneš alokovať ich na špecifický projekt / aktivitu (napríklad aby bol tvoj dar v plnej sume využitý pre nákup jedla pre deti z domova). Share Mercy je jedna z mála mjanmarských organizácií, ktorá všetky svoje financie udržuje na „papieri“ a je schopná preukázať každý cent, tvoje peniaze tak budú v najlepších rukách. Mjanmarsko ale bohužiaľ nie je Európa, niečo ako flexibilný bankový prevod zo zahraničia tu reálne nefunguje. Ak sa rozhodneš Share Mercy podporiť finančne, je možnosť urobiť tak cez Western Union (online, alebo cez partnerskú sieť, ktorú nájdeš tu). Druhá možnosť je poslať peniaze na jeden z mojich účtov a až sa zhromaždí väčšia suma, ja sám zrealizujem transfer cez Western Union, jednorazovo a pre teba bez ďalších poplatkov.
Pre transfer na prijímateľa cez WESTERN UNION budeš potrebovať nasledovné údaje o Share Mercy. Musíš uviesť všetky tri osoby – peniaze môže Share Mercy vybrať iba za prítomnosti minimálne dvoch:
Wayan Tin Maung Win, President, Share Mercy
NRC: 6/Ma Ah Ya (N) 100434
Daw. Ni Ni Than, Vice-president, Share Mercy
NRC: 12/Ka Ma Ya (N) 025100
Thein Naing, Treasurer, Share Mercy
NRC: 12/Pa Za Ta (N) 028038
Jednoduchšie možno bude, keď peniaze pošleš na jeden z mojich účtov a ja sa postarám o to, aby sa k Share Mercy dostali:
Česká Republika: 3462781001/5500
Slovensko: SK1083605207004206532449
Ak ťa finančná pomoc nezaujala, stále môžeš pomôcť nefinančne – stačí ak budeš zdieľať tento článok prípadne post na Facebooku, alebo sa zamyslíš, ako by sme spoločnými silami vedeli Share Mercy pomôcť ešte inak. Možno vieš o sponzorovi alebo organizácii, ktorá by sa tiež rozhodla aktivity Share Mercy podporiť…?
Viac o Share Mercy sa dozvieš na ich webe http://www.sharemercy.net/ alebo Facebookových stránkach.
Čítaj tiež:
Stretnutie s deťmi z domova Immanuel Shelter Children Home