Indonézsky ostrov Lombok sa dostal do povedomia svetovej verejnosti nedávno, keď ho v auguste 2018 postihla vlna ničivých zemetrasení. Postupne štyri zemetrasenia (dve z nich o sile 6,9 Richterovej stupnice) zabili stovky ľudí a spôsobili obrovské škody. Zemetrasenia nepatria v Indonézii k nezvyčajným úkazom; krajina leží v oblasti tzv. Ohnivého kruhu, v ktorej sa vyskytuje približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi. Tiež som mal tú česť; počas mojej prvej noci na Lomboku som zažil jedno o sile 5,2 Richterovej stupnice. Zažil, alebo skôr prespal. Našťastie nemalo následky, inak by som možno tieto riadky ani nepísal. Zemetrasenia nie sú jediným problémom krajiny. Chudobou trpí aktuálne takmer 26 milióna obyvateľov, a i napriek tomu, že je to najnižšie číslo v histórii merania a predstavuje „iba“ 9.82% celkovej populácie, je to balans na veľmi tenkom ľade – vyššia vlna inflácie by vrátila medzi úplnú chudobu ďalšie milióny, ktoré dnes žijú tesne nad jej hranicou.
Dôvod mojej návštevy na ostrove Lombok bol nový projekt, ku ktorému som sa dostal opäť na odporúčanie osoby z môjho širšieho okruhu (týmto vrelá vďaka patrí kamarátke Márii M.). Prehovárať ma nikto dva krát nemusel, po krátkom prieskume a komunikácii s Janou Wolfovou, šéfkou nadácie Kintari bola „ruka v ruke“. V súčasnosti združuje Kintari radu umelcov, študentov, cestovateľov, učiteľov, lekárov a ďalších záujemcov o Indonéziu a ázijskú kultúru. Od svojho založenia vystúpila skupina Kintari so svojim programom o Indonézii v mnoho mestách Českej a Slovenskej republiky.
Od založenia v roku 2006 sa vykryštalizovalo hneď niekoľko smerov, ktorými sa Kintari uberá. Ako jediná česko-indonézska skupina v Českej republike prezentuje v rámci svojich programov indonézske umenie, čím získava tiež prostriedky na realizáciu rozvojových projektov na Lomboku. Jedná sa najmä o kurzy a workshopy indonézskych tancov pre verejnosť, skupiny, školy či individuálne lekcie, vedené tanečnou skupinou, ktorá pôsobí v rámci Kintari. Zakladateľka, lektorka a tanečnica Jana Wolfová prednáša o Indonézii, lombockých zvykoch a kultúre, a to ako na školách, tak aj verejnosti. Internetový e-shop zase ponúka jedinečné ručné a tradičné indonézske výrobky. Toľko stručne k aktivitám „doma“.
Súčasné aktivity nadácie Kintari priamo na Lomboku sa opierajú najmä o výuku anglického jazyka v dedine Ngolang, a to ako na základnej škole, tak aj v škôlke postavenej nadáciou. Základnú školu Kintari zrekonštruovalo v rokoch 2009 – 2010, súčasne ju vybavilo školským nábytkom a učebnicami. V tej istej škole Kintari vyhĺbilo studňu a následne vystavalo umyváreň. Zavedením hygienických návykov sa podarilo zastaviť epidémiu detských kožných chorôb. Škôlku nadácia postavala v roku 2011. Od roku 2013 podporuje Kintari tiež základnú školu v dedine Sukadana, ktorú navštevujú deti, pre ktoré je vzdelanie v štátnej škole nedostupné. Ďalšie dediny, v ktorých lektori vyučujú, sú Petiwung a Sengkol. Všetka výuka prebieha celoročne, deti tak majú šancu na vzdelanie a priaznivejšiu budúcnosť, ktorá by mohla napríklad súvisieť s rozvíjajúcim sa cestovným ruchom na ostrove. Lektormi angličtiny sú dobrovoľníci, ktorí nie sú platení a všetky výdaje si počas projektu hradia sami. Vybrali sa na Lombok, aby pomohli tým, ktorí to potrebujú najviac. V rámci rozvojových projektov zaisťujú výučbu angličtiny aj pre dospelých z chudobných pomerov.
Povedomie detí a ich rodičov o základnej hygiene je žalostné, čo má za následok radu detských kožných chorôb. Kintari preto takisto zaisťuje lekársku starostlivosť a lieky pre chorých, v škole učí deti hygienickým návykom. Ďalšiu aktivitu nadácie priamo na ostrove predstavuje pomoc oblastiam postihnutých augustovými zemetraseniami. Nakoľko sa aktivity nadácie sústredia na seizmicky pokojnejší juh, dobrovoľníci pravidelne dochádzajú na postihnutý sever a miestne obyvateľstvo zásobujú jedlom, pitnou vodou a inými potrebami každodenného využitia. Kintari nedávno rovnako organizovala zbierku pre postihnuté oblasti a mnoho ľudí v Českej republike neváhalo pomôcť. Bohužiaľ na ničivé zemetrasenia na Lomboku sa akoby zabudlo po tom, čo sa iné hrozivé zemetrasenie s magnitúdou 7,5 a následnou cunami prehnali mestom Palu na ostrove Sulawesi, kde zabili tisíce ľudí.
Ako môžeš pomôcť
Najdôležitejšiu pomoc pre Kintari predstavuje hlavne finančná pomoc, za ktorú sa nakúpia školské potreby pre deti alebo potraviny a potreby pre ľudí postihnutých zemetraseniami. Najjednoduchšie bude, keď svoj príspevok pošleš priamo na účet Kintari v Českej republike:
Komerční banka
Praha 6 – Jugoslávských partyzánů 12
č.ú.: 1051079008/0100
IBAN: CZ3601000000001051079008
SWIFT: KOMBCZPPXXX
Pokiaľ nežiješ v ČR máš možnosť poslať príspevok na môj slovenský účet SK1083605207004206532449.
V oboch prípadoch prosím nezabudni uviesť poznámku „Runeller – Kintari“ a tiež mi prosím napíš správu, pomôže mi to pri sledovaní úspešnosti projektu.
Ďalšiu možnosť ako pomôcť predstavuje Kintari e-shop. Tu nájdeš množstvo originálnych výrobkov z Indonézie a ich kúpou rovnako podporíš činnosť nadácie a aktivity spomenuté vyššie.
Pokiaľ by si chcel zažiť skutočné dobrodružstvo, môžeš sa tiež prihlásiť ako dobrovoľník a prežiť niekoľko mesiacov na Lomboku ako učiteľ(ka) angličtiny. Budú to rozhodne mesiace, na ktoré nikdy nezabudneš.
Čítaj tiež: Dva dni s Kintari