KTO SOM

PÁR SLOV O MNE

„Niekto mi raz opísal peklo: v posledný deň vášho života osoba, ktorou ste sa stali stretne osobu, ktorou ste sa mohli stať.“

Naučili sme sa prežívať a zabudli sme žiť. Zo dňa na deň, v rutine a komfortnej zóne, nešťastní, frustrovaní a bez vášne. Nerobíme, čo nás napĺňa ale napĺňame naše životy tým, čo nás ničí. Vedome a zámerne. Honíme sa za majetkom a vecami, ktoré nepotrebujeme. Prečo? Aby sme ohúrili ľudí, ktorých často nemôžeme ani vystáť. Zabudli sme na svoje okolie, pomoc blížnemu a podporu slabších. Prestali sme ctiť prírodu a matku Zem. Nezveľadujeme, namiesto toho myslíme iba na seba, ničíme, špiníme a devastujeme. Neznášame, namiesto toho, aby sme milovali, mračíme sa, namiesto toho, aby sme sa usmievali, šťažujeme sa, namiesto toho, aby sme sa radovali.

Runeller je životné krédo. Runeller je zmena. Runeller som ja. Runeller je slovné spojenie kombinujúce beh a cestovanie (Run+Traveller=Runeller). Runeller spája moje vášne s pomocou spoločnosti a tejto planéte. Cestujem, behám a pomáham. Snažím sa zmeniť svet. Nestalo sa tak zo dňa na deň, rozhodnutie vo mne rástlo a zrelo. Hnaný hlavne predstavou, že keď nadíde môj súdny deň, nechcem stretnúť osobu, ktorou som sa mohol stať. Bude už príliš neskoro. Projekt 12 mesiacov je o vystúpení z komfortu korporátneho života, je o hľadaní cesty, je o živote naplno, s pocitom zmysluplnosti v srdci.

Hovorí sa, že cesta je cieľ. Cieľ je zmena. A tento web je o všetkom, čo sa deje od okamihu uvedomenia, ale aj o tom, čo sa dialo dávno pred ním. Tento web je môj príbeh…

Volám sa Matej Šemšej. Narodil som sa a vyrástol v Bratislave, v krajine, ktorá si vtedy hovorila Československá socialistická republika. Narodil som sa v dobe, kedy ľudia stáli fronty na banány a nehovorili nahlas čo si myslia, pretože by ich za to mohli zavrieť. V dobe, kedy sused udával suseda, zo strachu, zo závisti, pre kariéru, alebo len tak, pre zábavu. Mnoho rokov neskôr, keď už žiadne Československo neexistovalo, po jednom magisterskom a dvoch doktorandských štúdiách som sa presťahoval do Prahy, hlavného mesta Českej Republiky a zrejme najkrajšieho mesta na svete vôbec. Tu som strávil posledných desať rokov života a tu sa mi podarilo vybudovať kariéru „kádrováka“ (personalistu) – dotiahol som to na personálneho riaditeľa jednej multinárodnej IT korporácie. Nikdy by som nebol úspešný bez nadšenia a vášne, bez mojej vrodenej zvedavosti a túžbe po zmene (a túžbe meniť svet okolo seba) a bez presvedčenia, že robiť veci najlepšie ako vieme je tá správna cesta životom. A bez športu. S futbalom som začal v deviatich, v osemnástich som preskočil na fitness, aby som nakoniec zakotvil pri behu a triatlone. Tie dali môjmu ďalšiemu športovému napredovaniu iný rozmer, uvedomil som si ešte viac, že v živote je dôležité vytrvať a ísť si za svojim, cieľom či snom.

Kto som? Som architekt svojho života, som človek zmeny. Všetko je možné, ak tomu veríte. Zbožňujem cestovanie a objavovanie nového. Spoznávať ľudí, kultúry a miesta, ktoré si navždy zapamätá ako srdce tak aj duša. Moja talentová škála podľa StrengthsFindera by vám prezradila, že moje najsilnejšie talenty sú: cieľavedomosť (achiever), učenlivosť (learner), komunikatívnosť (communication), vizionárstvo (futuristic), súťaživosť (competition), empatia (empathy).

Toto všetko som ja. A tento príbeh nie je iba o cestovaní a behaní. Tento príbeh je o živote, o zdolávaní hraníc, ktoré existujú iba v našich hlavách. O opustení komfortnej zóny. O zmene, ktorá nás posúva ďalej. Malými krokmi k veľkému posunu. Tento príbeh je aj o pomoci, alebo hlavne o nej. Tento príbeh je o mne. Bol by som rád, keby ste sa stali jeho súčasťou. Vitajte.

MOJE ŽIVOTNÉ ŠESTORO

Láska

Šťastie

Nádej a viera

Dobrodružstvo a objavovanie

Účel a zmysel

Karma

MÔJ ZOZNAM

Stopom z Prahy do Amsterdamu (alebo aspoň do Nemecka)

Behom prispieť k záchrane sveta

Začať sa učiť hrať na klavír

Skočiť bungee zo skutočnej výšky

Skúsiť amsterdamský „koláčik“

Prenajať si miesto na pláži s krásnym výhľadom

Písať knihu na tej istej pláži

V každej krajine ubehnúť polmaratónsku vzdialenosť

Prebehnúť sa medzi chrámami Baganu (Mjanmarsko)

Navštíviť Oregon a vidieť Kráterové jazero

Spraviť si naj selfíčko pri Moste Bohov

Pracovať za barom, aspoň jednu noc

Zúčastniť sa Challenge Wanaka, najscénickejšieho triatlonu na svete (Nový Zéland)

Zažiť Silvester a ohňostroj v Sydney

Prebehnúť sa po kopcoch Škótska

Zobudiť sa v Amerike a náhodne vybrať mesto, odcestovať v ten istý deň plechovým autobusom

Aspoň raz sa postaviť na surf a chytiť vlnu

Na ceste do San Francisca, s kvetinami vo vlasoch

Zviesť sa slávnou električkou v San Franciscu

Rozlúčiť sa so Singapúrom 

Vytvoriť a udržiavať vlastný web

Vytvárať bežeckú komunitu

Posedieť si na lavičke Forresta Gumpa (Savannah)

Navštíviť vodopády v Arizona Havasu Falls

Navštíviť Hobitie mesto (Nový Zéland)

Omočiť nohy v Milford Sound fjorde (Nový Zéland)

Navštíviť záliv Halong Bay (Vietnam)

Začať sa učiť španielsky

Prespať v mestečku Mariposa a ráno sa prebehnúť v Yosemitoch (USA)

Spraviť nočnú fotku s výhľadom v Hong Kongu, Šangaji alebo inom veľkom meste s množstvom svetiel

Navštíviť mesto Sedona (Arizona), kde sa natáčal seriál Twin Peaks

Zažiť nočné svetlá Las Vegas

Vyhrať alebo prehrať pár dolárov v jednom zo slávnych kasín v Las Vegas

Objať gigantické stromy v Národnom parku Sequoia

Spraviť ikonickú bežeckú fotku v Death Valley

Naučiť sa nejaký sexy tanec (nápady?:)

Prebehnúť sa po Veľkom Čínskom Múre

Prebehnúť (prejsť) sa po trailoch Hong Kongu

Držať okolo krku naozaj veľkého hada (Austrália?)

Zúčastniť sa maratónu v Tokiu

Celý deň stráviť v hojdacej sieti

Túra na PCT (Pacific Crest Trail), aspoň na pár dní či hodín

Badwater v Death Valley – prebehnúť aspoň 2 kilometre na tomto jednom z najteplejších miest na zemi

Prebehnúť sa medzi chrámami starobylého Baganu (Mjanmarsko)

Pomáhať tým, ktorí to naozaj potrebujú

Mojím príbehom motivovať a inšpirovať iných

rte